xkeyboard-config 1.8 - en to crh translation catalogue (99 entries)

en: Generic 101-key PC
crh: Soysal 101 tuşlu PC

en: Generic 104-key PC
crh: Soysal 104 tuşlu PC

en: Dell 101-key PC
crh: Dell 101 tuşlu PC

en: Microsoft Natural
crh: Microsoft Basit

en: A4Tech Wireless Desktop RFKB-23
crh: A4Tech Telsiz Masaüstü RFKB-23

en: BTC 5113RF Multimedia
crh: BTC 5113RF Çoqluvasat

en: BTC 9116U Mini Wireless Internet and Gaming
crh: BTC 9116U Mini Telsiz İnternet ve Oyunlav

en: Gyration
crh: Çekimsel

en: Logitech G15 extra keys via G15daemon
crh: Logitech G15, G15daemon üzerinden ek tuşlu

en: IBM Rapid Access
crh: IBM Hızlı Erişim

en: IBM Rapid Access II
crh: IBM Hızlı Erişim II

en: IBM Space Saver
crh: IBM Feza Saqlayıcı (Space Saver)

en: Logitech Cordless Desktop LX-300
crh: Logitech Kablosuz Masaüstü LX-300

en: Logitech Cordless Desktop
crh: Logitech Kabelsiz Masaüstü

en: Logitech Cordless Desktop iTouch
crh: Logitech Kablosuz Masaüstü iTouch

en: Logitech Cordless Desktop Navigator
crh: Logitech Kablosuz Masaüstü Yürsetici

en: Logitech Cordless Desktop Optical
crh: Logitech Kablosuz Masaüstü Optik

en: Logitech Cordless Freedom/Desktop Navigator
crh: Logitech Kablosuz Özgür/Masaüstü Yürsetici

en: Logitech Cordless Desktop EX110
crh: Logitech Kabelsiz Masaüstü EX110

en: Microsoft Office Keyboard
crh: Microsoft Ofis Klavyesi

en: SVEN Ergonomic 2500
crh: SVEN Ergonomik 2500

en: SVEN Slim 303
crh: SVEN Zarif 303

en: Macintosh Old
crh: Eski Macintosh

en: Classmate PC
crh: Classmate Şahsiy Bilgisayar (PC)

en: OLPC
crh: Bala Başına Bir Tizüstü (BBBT; OLPC)

en: Creative Desktop Wireless 7000
crh: Creative Masaüstü Telsiz 7000

en: Cherokee
crh: Çeroki

en: Pashto
crh: Paşto

en: Arabic
crh: Arapça

en: Gujarati
crh: Batı Hint dili

en: Kannada
crh: Güney Hint dili

en: Malayalam
crh: Malayalam tili

en: Oriya
crh: Orissa dili

en: Telugu
crh: Telugu dili

en: Tibetan
crh: Tibetçe

en: Tibetan (with ASCII numerals)
crh: Tibetçe (ASCII sayılarnen)

en: French
crh: Fransızca

en: French (Macintosh)
crh: Fransız (Makintoş)

en: Ewe
crh: Eve

en: Georgian
crh: Gürci

en: German (Macintosh)
crh: Alman (Makintoş)

en: Lower Sorbian
crh: Alt Sorbian

en: Maori
crh: Mayorka

en: Kashubian
crh: Kaşubyalı

en: Russian
crh: Rusça

en: Tatar
crh: İdil Tatarcası

en: Chuvash
crh: Çuvaşça

en: Udmurt
crh: Udmurtça

en: Komi
crh: Komice

en: Yakut
crh: Sahaca

en: Kalmyk
crh: Qalmıqça

en: Bashkirian
crh: Başqurtça

en: Syriac
crh: Suriye

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
crh: Qırımtatarca (Türkçe Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
crh: Qırımtatarca (Türkçe F)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
crh: Qırımtatarca (Türkçe Alt-Q)

en: Braille
crh: Körler elifbesi

en: Right Alt (while pressed)
crh: Sağ Alt (basıq olğanda)

en: Left Alt (while pressed)
crh: Sol Alt tuşu (basıq olğanda)

en: Left Win (while pressed)
crh: Sol Pencereler (Win) tuşu (basıq olğanda)

en: Right Win (while pressed)
crh: Sağ Pencereler (Win) (basıq olğanda)

en: Right Ctrl (while pressed)
crh: Sağ Ctrl (basıq olğanda)

en: Right Alt
crh: Sağ Alt

en: Left Alt
crh: Sol Alt

en: Left Ctrl+Left Shift
crh: Sol Ctrl+Sol Shift

en: Right Ctrl+Right Shift
crh: Oñ Ctrl+Oñ Shift

en: Alt+Space
crh: Alt+Boşluq

en: Menu
crh: Menü

en: Left Win
crh: Sol Win

en: Right Win
crh: Sağ Pencereler (Win)

en: Left Shift
crh: Sol Shift

en: Right Shift
crh: Sağ Shift

en: Left Ctrl
crh: Sol Ctrl

en: Right Ctrl
crh: Sağ Ctrl

en: Scroll Lock
crh: Taydırma Kiliti (Scroll Lock)

en: Enter on keypad
crh: Tuştaqımında kirsetilsin

en: Right Ctrl as Right Alt
crh: Sağ Ctrl tuşu Sağ Alt'tır

en: Use keyboard LED to show alternative layout
crh: Alternativ tizilimni köstermek içün klavye LED'ini qullan

en: Legacy
crh: Qadim

en: Legacy Wang 724
crh: Qadim Wang 724

en: Hexadecimal
crh: Onaltıdalıq

en: Legacy key with dot
crh: Noqtanen qadim tuş

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
crh: Virgülnen qadim tuş

en: Four-level key with dot
crh: Noqtanen dördünci seviye tuşu

en: Four-level key with comma
crh: Virgülnen dördünci seviye tuşu

en: Four-level key with momayyez
crh: Momayyez ile dördünci seviye tuşu

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
crh: Mücerret ayırğıçlarnen dördünci seviye tuşu

en: Add the standard behavior to Menu key
crh: Menü tuşuna standart davranışnı ekle.

en: Meta is mapped to Left Win
crh: Meta, sol Pencereler tuşuna (Win) haritalandırılır

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
crh: Alt, Oñ Win tuşuna, Süper ise Menü tuşuna haritalandırılır

en: Left Alt is swapped with Left Win
crh: Sol Alt tuşu, sol Pencereler (Win) tuşunen almaştırılır

en: Default numeric keypad keys
crh: Ög-belgilengen sayısal tuştaqımı tuşları

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
crh: Mahsus tuşlar (Ctrl+Alt+&lt;tuş&gt;) bir sunucıda qollanır

en: Enable extra typographic characters
crh: Ziyade matbaa remizlerini qabilleştir

en: Usual space at any level
crh: Er seviyede adetiy boşluq

en: Japanese keyboard options
crh: Japonca klavye ihtiyariyatı

en: Kana Lock key is locking
crh: Kana Lock tuşu kilitler

en: NICOLA-F style Backspace
crh: NICOLA-F uslûbı Kerisilme

en: Key sequence to kill the X server
crh: X sunucısını öldürmek içün tuş silsilesi
