xkeyboard-config 2.32.99 - en to gl translation catalogue (871 entries)

en: Generic 86-key PC
gl: PC xenérico 101 teclas

en: Generic 101-key PC
gl: PC xenérico 101 teclas

en: Generic 102-key PC
gl: PC xenérico 102 teclas

en: Generic 104-key PC
gl: PC xenérico 104 teclas

en: Generic 104-key PC with L-shaped Enter key
gl: PC xenérico de 104 teclas co Intro en forma de L

en: Generic 105-key PC
gl: PC xenérico 105 teclas

en: Dell 101-key PC
gl: Dell PC 101 teclas

en: Dell Latitude laptop
gl: Portátil Dell Latitude

en: Dell Precision M65 laptop
gl: Portátil Dell Precision M65

en: Azona RF2300 Wireless Internet
gl: Internet sen fíos Azona RF2300

en: Compaq Internet (7 keys)
gl: Compaq Internet (7 teclas)

en: Compaq Internet (13 keys)
gl: Compaq Internet (13 teclas)

en: Compaq Internet (18 keys)
gl: Compaq Internet (18 teclas)

en: Compaq Armada laptop
gl: Portátil Compaq Armada

en: Compaq Presario laptop
gl: Portátil Compaq Presario

en: Dell Inspiron 6000/8000 laptop
gl: Portátil Dell Inspiron 6000/8000

en: Dell Precision M laptop
gl: Teclado Dell Precision M

en: Dexxa Wireless Desktop
gl: Dexxa sen fíos Desktop

en: Fujitsu-Siemens Amilo laptop
gl: Portátil Fujitsu-Siemens Amilo

en: Logitech Cordless Desktop Pro (2nd alt.)
gl: Logitech Cordless Desktop Pro (2ª alt.)

en: Microsoft Internet Pro (Swedish)
gl: Microsoft Internet Pro (sueco)

en: Symplon PaceBook tablet
gl: Tableta Symplon PaceBook

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:EU mode)
gl: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (102/105:modo EU)

en: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:JP mode)
gl: TypeMatrix EZ-Reach 2030 USB (106:modo JP)

en: Macintosh Old
gl: Macintosh antigo

en: Happy Hacking for Mac
gl: Happy Hacking para Mac

en: Acer laptop
gl: Portátil Acer

en: Asus laptop
gl: Portátil Asus

en: Apple laptop
gl: Portátil Apple

en: Silvercrest Multimedia Wireless
gl: Silvercrest Multimedia sen fíos

en: eMachines m6800 laptop
gl: Portátil eMachines m6800

en: Sun Type 7 USB (European)
gl: Sun Type 7 USB (europeo)

en: Sun Type 7 USB (Japanese)/Japanese 106-key
gl: Sun Type 7 USB (xaponés)/Xaponés 106 teclas

en: Sun Type 6/7 USB (European)
gl: Sun Type 6/7 USB (europeo)

en: Sun Type 6 USB (Japanese)
gl: Sun Type 6 USB (xaponés)

en: Sun Type 6 (Japanese)
gl: Sun Type 6 (xaponés)

en: English (US)
gl: Inglés (EE. UU.)

en: Hawaiian
gl: Hawaiano

en: English (US, euro on 5)
gl: Inglés (EE. UU. con euro no 5)

en: English (US, intl., with dead keys)
gl: Inglés (EE. UU. internacional con teclas mortas)

en: English (US, alt. intl.)
gl: Inglés (EE.UU, Macintosh)

en: English (Colemak)
gl: Inglés (Colemark)

en: English (Colemak-DH)
gl: Inglés (Colemark-DH)

en: English (Colemak-DH ISO)
gl: Inglés (ISO Colemak-DH)

en: English (Dvorak)
gl: Inglés (Dvorak)

en: English (Dvorak, intl., with dead keys)
gl: Inglés (Dvorak internacional con teclas mortas)

en: English (Dvorak, alt. intl.)
gl: Inglés (Dvorak, alt. intl.)

en: English (Dvorak, left-handed)
gl: Inglés (Dvorak, man esquerda)

en: English (Dvorak, right-handed)
gl: Inglés (Dvorak, man dereita)

en: English (classic Dvorak)
gl: Inglés (Dvorak clásico)

en: English (programmer Dvorak)
gl: Inglés (Dvorak de programador)

en: English (US, Symbolic)
gl: Inglés (EE. UU, simbólico)

en: Russian (US, phonetic)
gl: Ruso (EE. UU., fonético)

en: English (Macintosh)
gl: Inglés (Macintosh)

en: English (intl., with AltGr dead keys)
gl: Inglés (internacional con teclas mortas AltGr)

en: English (the divide/multiply toggle the layout)
gl: Inglés (as teclas dividir/multiplicar cambian a disposición)

en: Serbo-Croatian (US)
gl: Serbocroata (EE. UU.)

en: English (Norman)
gl: Inglés (Norman)

en: English (Workman)
gl: Inglés (Workman)

en: English (Workman, intl., with dead keys)
gl: Inglés (Workman internacional con teclas mortas)

en: Afghani
gl: Afgano

en: Uzbek (Afghanistan)
gl: Uzbeco (Afganistán)

en: Pashto (Afghanistan, OLPC)
gl: Pashto (Afganistán, OLPC)

en: Persian (Afghanistan, Dari OLPC)
gl: Persa (Afganistán, OLPC dari)

en: Uzbek (Afghanistan, OLPC)
gl: Uzbeco (Afganistán, OLPC)

en: Arabic
gl: Árabe

en: Arabic (AZERTY)
gl: Árabe (AZERTY)

en: Arabic (AZERTY, Eastern Arabic numerals)
gl: Árabe (AZERTY/díxitos do árabe oriental)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals)
gl: Árabe (díxitos do árabe oriental)

en: Arabic (QWERTY)
gl: Árabe (QWERTY)

en: Arabic (QWERTY, Eastern Arabic numerals)
gl: Árabe (QWERTY/díxitos do árabe oriental)

en: Arabic (Buckwalter)
gl: Árabe (Buckwalter)

en: Arabic (OLPC)
gl: Árabe (OLPC)

en: Arabic (Macintosh)
gl: Árabe (Macintosh)

en: Albanian
gl: Albanés

en: Albanian (Plisi)
gl: Albanés (Plisi)

en: Albanian (Veqilharxhi)
gl: Albanés (Veqilharxhi)

en: Armenian
gl: Armenio

en: Armenian (phonetic)
gl: Armenio (fonético)

en: Armenian (alt. phonetic)
gl: Armenio (alt. fonético)

en: Armenian (eastern)
gl: Armenio (oriental)

en: Armenian (western)
gl: Armenio (occidental)

en: Armenian (alt. eastern)
gl: Armenio (alt. oriental)

en: German (Austria)
gl: Alemán (Austria)

en: German (Austria, no dead keys)
gl: Alemán (Austria, sen teclas mortas)

en: German (Austria, Macintosh)
gl: Alemán (Austria, Macintosh)

en: English (Australian)
gl: Inglés (australiano)

en: Azerbaijani
gl: Azerbaixaní

en: Azerbaijani (Cyrillic)
gl: Azerbaxaní (cirílico)

en: Belarusian
gl: Bielorruso

en: Belarusian (legacy)
gl: Bielorruso (herdado)

en: Belarusian (Latin)
gl: Bielorruso (Latino)

en: Russian (Belarus)
gl: Ruso (bielorruso)

en: Belarusian (intl.)
gl: Bielorruso (internacional)

en: Belgian
gl: Belga

en: Belgian (alt.)
gl: Belga (alternativa)

en: Belgian (Latin-9 only, alt.)
gl: Belga (alternativa, só latin-9)

en: Belgian (ISO, alt.)
gl: Belga (ISO, alternativo)

en: Belgian (no dead keys)
gl: Belga (sen teclas mortas)

en: Belgian (Wang 724 AZERTY)
gl: Belga (Wang 724 AZERTY)

en: Bangla
gl: Bengalí

en: Bangla (Probhat)
gl: Bengalí (Probhat)

en: Indian
gl: Indio

en: Bangla (India)
gl: Bengalí (India)

en: Bangla (India, Probhat)
gl: Bengalí (India, Probhat)

en: Bangla (India, Baishakhi)
gl: Bengalí (India, Baishakhi)

en: Bangla (India, Bornona)
gl: Bengalí (India, Bornona)

en: Bangla (India, Gitanjali)
gl: Bengalí (India, Gitanjali)

en: Bangla (India, Baishakhi InScript)
gl: Bengalí (India, Inscript Baishakhi)

en: Gujarati
gl: Guxarati

en: Punjabi (Gurmukhi)
gl: Panyabí (gurmukhi)

en: Punjabi (Gurmukhi Jhelum)
gl: Panyabí (gurmukhi jhelum)

en: Kannada (KaGaPa, phonetic)
gl: Kannada (KaGaPa, fonético)

en: Malayalam (Lalitha)
gl: Malayalam (lalitha)

en: Malayalam (enhanced InScript, with rupee)
gl: Malaio (Inscript mellorado co signo da rupia)

en: Oriya
gl: Orixa

en: Oriya (Bolnagri)
gl: Orixa (Bolnagri)

en: Oriya (Wx)
gl: Orixa (Wx)

en: Tamil (TamilNet '99)
gl: Támil (TamilNet '99)

en: Tamil (TamilNet '99 with Tamil numerals)
gl: Támil (TamilNet '99, con numerais Támil)

en: Tamil (TamilNet '99, TAB encoding)
gl: Támil (TamilNet '99, codificación TAB)

en: Tamil (TamilNet '99, TSCII encoding)
gl: Támil (TamilNet '99, codificación TSCII)

en: Tamil (InScript)
gl: Támil (InScript)

en: Telugu (KaGaPa, phonetic)
gl: Telugu (KaGaPa, fonético)

en: Urdu (phonetic)
gl: Urdú (fonético)

en: Urdu (alt. phonetic)
gl: Urdú (alt. fonético)

en: Urdu (Windows)
gl: Urdú (Windows)

en: Hindi (Bolnagri)
gl: Hindi (bolnagri)

en: Hindi (KaGaPa, phonetic)
gl: Hindi (KaGaPa, fonético)

en: Sanskrit (KaGaPa, phonetic)
gl: Sánscrito (KaGaPa, fonético)

en: Marathi (KaGaPa, phonetic)
gl: Marathi (KaGaPa, fonético)

en: English (India, with rupee)
gl: Inglés (India, co signo da rupia)

en: Indic IPA
gl: Índico IPA

en: Marathi (enhanced InScript)
gl: Malaio (InScript mellorado)

en: Bosnian
gl: Bosnio

en: Bosnian (with guillemets)
gl: Bosnio (con comiñas para citas)

en: Bosnian (with Bosnian digraphs)
gl: Bosnio (usar dígrafos bosnios)

en: Bosnian (US, with Bosnian digraphs)
gl: Bosnio (EE.UU. con dígrafos bosnios)

en: Bosnian (US)
gl: Bosnio (EE. UU)

en: Portuguese (Brazil)
gl: Portugués (Brasil)

en: Portuguese (Brazil, no dead keys)
gl: Portugués (Brasil, sen teclas mortas)

en: Portuguese (Brazil, Dvorak)
gl: Portugués (Brasil, Dvorak)

en: Portuguese (Brazil, Nativo)
gl: Portugués (Brasil, nativo)

en: Portuguese (Brazil, Nativo for US keyboards)
gl: Portugués (Brasil, nativo para teclados de EE. UU.)

en: Esperanto (Brazil, Nativo)
gl: Esperanto (Brasil, nativo)

en: Portuguese (Brazil, IBM/Lenovo ThinkPad)
gl: Portugués (Brasil, IBM/Lenovo ThinkPad)

en: Bulgarian
gl: Búlgaro

en: Bulgarian (traditional phonetic)
gl: Búlgaro (fonética tradicional)

en: Bulgarian (new phonetic)
gl: Búlgaro (fonética nova)

en: Bulgarian (enhanced)
gl: Búlgaro (mellorado)

en: Berber (Algeria, Latin)
gl: Bérber (Alxeria, Latino)

en: Kabyle (AZERTY, with dead keys)
gl: Cabila (AZERTY, con teclas mortas)

en: Kabyle (QWERTY, UK, with dead keys)
gl: Cabila (QWERTY, R.U, con teclas mortas)

en: Kabyle (QWERTY, US, with dead keys)
gl: Cabila (QWERTY, EE.UU, con teclas mortas)

en: Berber (Algeria, Tifinagh)
gl: Bérber (Alxeria, caracteres tifinagh)

en: Arabic (Algeria)
gl: Árabe (ALxeria)

en: Arabic (Morocco)
gl: Árabe (Marrocos)

en: French (Morocco)
gl: Francés (Marrocos)

en: Berber (Morocco, Tifinagh)
gl: Bereber (Marrocos, Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh alt.)
gl: Bérber (Marrocos, Tifinagh)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic, alt.)
gl: Bérber (Marrocos, Tifinagh fonético, alt.)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended)
gl: Bereber (Marrocos, tifinagh estendido)

en: Berber (Morocco, Tifinagh phonetic)
gl: Bereber (Marrocos, tifinagh fonético)

en: Berber (Morocco, Tifinagh extended phonetic)
gl: Bereber (Marrocos, tifinagh fonético estendido)

en: English (Cameroon)
gl: Inglés (Camerún)

en: French (Cameroon)
gl: Francés (Camerún)

en: Cameroon Multilingual (QWERTY, intl.)
gl: Camerunés multilingüe (QWERTY, intl.)

en: Cameroon (AZERTY, intl.)
gl: Camerún (AZERTY, intl.)

en: Cameroon (Dvorak, intl.)
gl: Camerún (Dvorak, intl.)

en: French (Canada)
gl: Francés (Canadá)

en: French (Canada, Dvorak)
gl: Francés (Canadá, Dvorak)

en: French (Canada, legacy)
gl: Francés (Canadá, herdado)

en: Canadian (intl.)
gl: Canadiense (intl.)

en: Canadian (intl., 1st part)
gl: Canadiense (intl., 1ª parte)

en: Canadian (intl., 2nd part)
gl: Canadiense (intl., 2ª parte)

en: English (Canada)
gl: Inglés (Canadá)

en: French (Democratic Republic of the Congo)
gl: Francés (República Democrática do Congo)

en: Chinese
gl: Chinés

en: Mongolian (Bichig)
gl: Mongol (Bichig)

en: Mongolian (Todo)
gl: Mongol (Todo)

en: Mongolian (Xibe)
gl: Mongol (Xibe)

en: Mongolian (Manchu)
gl: Mongol (Manchú)

en: Mongolian (Galik)
gl: Mongol (Galik)

en: Tibetan
gl: Tibetano

en: Tibetan (with ASCII numerals)
gl: Tibetano (con numerais ASCII)

en: Uyghur
gl: Uigur

en: Hanyu Pinyin (with AltGr dead keys)
gl: Hanyu Pinyin (con teclas mortas AltGr)

en: Croatian
gl: Croata

en: Croatian (with guillemets)
gl: Croata (con comiñas para citas)

en: Croatian (with Croatian digraphs)
gl: Croata (usar dígrafos croatas)

en: Croatian (US, with Croatian digraphs)
gl: Croata (EE.UU. con dígrafos croatas)

en: Croatian (US)
gl: Croata (EE. UU)

en: Czech
gl: Checo

en: Czech (with &lt;\|&gt; key)
gl: Checo (con tecla «\|»)

en: Czech (QWERTY)
gl: Checo (QWERTY)

en: Czech (QWERTY, extended backslash)
gl: Checo (QWERTY, Barra invertida estendida)

en: Czech (QWERTY, Macintosh)
gl: Checo (QWERTY, Macintosh)

en: Czech (UCW, only accented letters)
gl: Checo (UCW, só letras con acentos)

en: Czech (US, Dvorak, UCW support)
gl: Checo (EE.UU, Dvorak, compatibilidade UCW)

en: Russian (Czech, phonetic)
gl: Ruso (checo, fonético)

en: Danish
gl: Danés

en: Danish (no dead keys)
gl: Danés (sen teclas mortas)

en: Danish (Windows)
gl: Danés (Windows)

en: Danish (Macintosh)
gl: Danés (Macintosh)

en: Danish (Macintosh, no dead keys)
gl: Danés (Macintosh, sen teclas mortas)

en: Danish (Dvorak)
gl: Danés (Dvorak)

en: Dutch
gl: Holandés

en: Dutch (US)
gl: Holandés (EE.UU)

en: Dutch (Macintosh)
gl: Holandés (Macintosh)

en: Dutch (standard)
gl: Holandés (estándar)

en: Estonian
gl: Estoniano

en: Estonian (no dead keys)
gl: Estoniano (sen teclas mortas)

en: Estonian (Dvorak)
gl: Estoniano (Dvorak)

en: Estonian (US)
gl: Estonio (EE. UU)

en: Persian
gl: Persa

en: Persian (with Persian keypad)
gl: Persa (con teclado persa)

en: Kurdish (Iran, Latin Q)
gl: Kurdo (Irán Latino Q)

en: Kurdish (Iran, F)
gl: Kurdo (Irán, F)

en: Kurdish (Iran, Latin Alt-Q)
gl: Kurdo (Irán, Latino Alt-Q)

en: Kurdish (Iran, Arabic-Latin)
gl: Kurdo (Irán, arábigolatino)

en: Iraqi
gl: Iraquí

en: Kurdish (Iraq, Latin Q)
gl: Kurdo (Irak, Latino Q)

en: Kurdish (Iraq, F)
gl: Kurdo (Irak, F)

en: Kurdish (Iraq, Latin Alt-Q)
gl: Kurdo (Irak, Latino Alt-Q)

en: Kurdish (Iraq, Arabic-Latin)
gl: Kurdo (Irak, arábigolatino)

en: Faroese
gl: Faroés

en: Faroese (no dead keys)
gl: Faroés (sen teclas mortas)

en: Finnish
gl: Finlandés

en: Finnish (Windows)
gl: Finlandés (Windows)

en: Finnish (classic)
gl: Finlandés (clásico)

en: Finnish (classic, no dead keys)
gl: Finlandés (clásico, sen teclas mortas)

en: Northern Saami (Finland)
gl: Lapón do norte (Finlandia)

en: Finnish (Macintosh)
gl: Finlandés (Macintosh)

en: French
gl: Francés

en: French (no dead keys)
gl: Francés (sen teclas mortas)

en: French (alt.)
gl: Francés (alternativa)

en: French (alt., Latin-9 only)
gl: Francés (alternativa, só latin-9)

en: French (alt., no dead keys)
gl: Francés (alt., sen teclas mortas)

en: French (legacy, alt.)
gl: Francés (herdado, alternativa)

en: French (legacy, alt., no dead keys)
gl: Francés (herdado, alternativa, sen teclas mortas)

en: French (BEPO)
gl: Francés (BEPO)

en: French (BEPO, Latin-9 only)
gl: Francés (BEPO, só Latino-9)

en: French (BEPO, AFNOR)
gl: Francés (BEPO, AFNOR)

en: French (Dvorak)
gl: Francés (Dvorak)

en: French (Macintosh)
gl: Francés (Macintosh)

en: French (AZERTY)
gl: Francés (AZERTY)

en: French (AZERTY, AFNOR)
gl: Francés (AZERTY, AFNOR)

en: French (Breton)
gl: Francés (bretón)

en: Occitan
gl: Occitano

en: Georgian (France, AZERTY Tskapo)
gl: Georgiano (Francia, AZERTY tskapo)

en: French (US)
gl: Francés (EE.UU)

en: English (Ghana)
gl: Inglés (Ghana)

en: English (Ghana, multilingual)
gl: Inglés (Ghana, multilingüe)

en: English (Ghana, GILLBT)
gl: Inglés (Ghana, GILLBT)

en: Georgian
gl: Xeorxiano

en: Georgian (ergonomic)
gl: Georgiano (ergonómico)

en: Georgian (MESS)
gl: Georgiano (MESS)

en: Russian (Georgia)
gl: Ruso (Xeorxia)

en: Ossetian (Georgia)
gl: Osetio (Xeorxia)

en: German
gl: Alemán

en: German (dead acute)
gl: Alemán (acento morto)

en: German (dead grave acute)
gl: Alemán (acento grave morto)

en: German (no dead keys)
gl: Alemán (sen teclas mortas)

en: German (E1)
gl: Alemán (E1)

en: German (E2)
gl: Alemán (E2)

en: German (T3)
gl: Alemán (T3)

en: German (US)
gl: Alemán (EE.UU)

en: Romanian (Germany)
gl: Romanés (Alemania)

en: Romanian (Germany, no dead keys)
gl: Romanés (Alemaña, sen teclas mortas)

en: German (Dvorak)
gl: Alemán (Dvorak)

en: German (Neo 2)
gl: Alemán (Neo 2)

en: German (Macintosh)
gl: Alemán (Macintosh)

en: German (Macintosh, no dead keys)
gl: Alemán (Macintosh, sen teclas mortas)

en: Lower Sorbian
gl: Baixo sorbio

en: Lower Sorbian (QWERTZ)
gl: Baixo serbio (QWERTZ)

en: German (QWERTY)
gl: Alemán (QWERTY)

en: Turkish (Germany)
gl: Turco (Alemaña)

en: Russian (Germany, phonetic)
gl: Ruso (Alemania, fonético)

en: German (dead tilde)
gl: Alemán (tilde morta)

en: Greek
gl: Grego

en: Greek (simple)
gl: Grego (simple)

en: Greek (extended)
gl: Grego (estendido)

en: Greek (no dead keys)
gl: Grego (sen teclas mortas)

en: Greek (polytonic)
gl: Grego (politónico)

en: Hungarian
gl: Húngaro

en: Hungarian (standard)
gl: Húngaro (estándar)

en: Hungarian (no dead keys)
gl: Húngaro (sen teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY)
gl: Húngaro (QWERTY)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, dead keys)
gl: Húngaro (QWERTZ, tecla 101, coma, teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, comma, no dead keys)
gl: Húngaro (QWERTZ, tecla 101, coma, sen teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, dead keys)
gl: Húngaro (QWERTZ, tecla 101, punto, teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 101-key, dot, no dead keys)
gl: Húngaro (QWERTZ, tecla 101, punto, sen dteclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, dead keys)
gl: Húngaro (QWERTY, tecla 101, coma, teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, comma, no dead keys)
gl: Húngaro (QWERTY, tecla 101, coma, sen teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, dead keys)
gl: Húngaro (QWERTY, tecla 101, punto, teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 101-key, dot, no dead keys)
gl: Húngaro (QWERTY, tecla 101, punto, sen teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, dead keys)
gl: Húngaro (QWERTZ, tecla 102, coma, teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, comma, no dead keys)
gl: Húngaro (QWERTZ, tecla 102, coma, sen teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, dead keys)
gl: Húngaro (QWERTZ, tecla 102, punto, teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTZ, 102-key, dot, no dead keys)
gl: Húngaro (QWERTZ, tecla 102, punto, sen teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, dead keys)
gl: Húngaro (QWERTY, tecla 102, coma, teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, comma, no dead keys)
gl: Húngaro (QWERTY, tecla 102, coma, sen teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, dead keys)
gl: Húngaro (QWERTY, tecla 102, punto, teclas mortas)

en: Hungarian (QWERTY, 102-key, dot, no dead keys)
gl: Húngaro (QWERTY, tecla 102, punto, sen teclas mortas)

en: Icelandic
gl: Islandés

en: Icelandic (Macintosh, legacy)
gl: Islandés (Macintosh, herdado)

en: Icelandic (Macintosh)
gl: Islandés (Macintosh)

en: Icelandic (Dvorak)
gl: Islandés (Dvorak)

en: Hebrew
gl: Hebreo

en: Hebrew (lyx)
gl: Hebreo (lyx)

en: Hebrew (phonetic)
gl: Hebreo (fonético)

en: Hebrew (Biblical, Tiro)
gl: Hebreo (bíblico, tiro)

en: Italian
gl: Italiano

en: Italian (no dead keys)
gl: Italiano (sen teclas mortas)

en: Italian (Windows)
gl: Italiano (Windows)

en: Italian (Macintosh)
gl: Italiano (Macintosh)

en: Italian (US)
gl: Italiano (EE. UU)

en: Georgian (Italy)
gl: Georgiano (Italia)

en: Italian (IBM 142)
gl: Italiano (IBM 142)

en: Italian (intl., with dead keys)
gl: Italiano (internacional con teclas mortas)

en: Sicilian
gl: Siciliano

en: Friulian (Italy)
gl: Friulano (Italia)

en: Japanese
gl: Xaponés

en: Japanese (Kana)
gl: Xaponés (Kana)

en: Japanese (Kana 86)
gl: Xaponés (Kana 86)

en: Japanese (OADG 109A)
gl: Xaponés (OADG 109A)

en: Japanese (Macintosh)
gl: Xaponés (Macintosh)

en: Japanese (Dvorak)
gl: Xaponés (Dvorak)

en: Kyrgyz
gl: Kirguí

en: Kyrgyz (phonetic)
gl: Kirguí (fonético)

en: Khmer (Cambodia)
gl: Khmer (Camboia)

en: Kazakh
gl: Kazakho

en: Russian (Kazakhstan, with Kazakh)
gl: Ruso (Kazakhstán, con kazakho)

en: Kazakh (with Russian)
gl: Kazakho (con ruso)

en: Kazakh (extended)
gl: Kazakho (estendido)

en: Kazakh (Latin)
gl: Kazakho (Latino)

en: Spanish (Latin American)
gl: Español (latinoamericano)

en: Spanish (Latin American, no dead keys)
gl: Español (latinoamericano, sen teclas mortas)

en: Spanish (Latin American, dead tilde)
gl: Español (latinoamericano, til morta)

en: Spanish (Latin American, Dvorak)
gl: Español (Latinoamericano, Dvorak)

en: Spanish (Latin American, Colemak)
gl: Español (Latinoamericano, Colemak)

en: Spanish (Latin American, Colemak for gaming)
gl: Español (Latinoamericano, Colemak para xogos)

en: Lithuanian
gl: Lituano

en: Lithuanian (standard)
gl: Lituano (estándar)

en: Lithuanian (US)
gl: Lituano (EE.UU)

en: Lithuanian (IBM LST 1205-92)
gl: Lituano (IBM LST 1205-92)

en: Lithuanian (LEKP)
gl: Lituano (LEKP)

en: Lithuanian (LEKPa)
gl: Lituano (LEKPa)

en: Samogitian
gl: Samoxiciano

en: Lithuanian (Ratise)
gl: Lituano (Ratise)

en: Latvian
gl: Letón

en: Latvian (apostrophe)
gl: Letón (apóstrofo)

en: Latvian (tilde)
gl: Letón (tilde)

en: Latvian (F)
gl: Letón (F)

en: Latvian (modern)
gl: Letón (moderno)

en: Latvian (ergonomic, ŪGJRMV)
gl: Letón (ergonómico, ŪGJRMV)

en: Latvian (adapted)
gl: Letón (adaptado)

en: Maori
gl: Maorí

en: Montenegrin
gl: Montenegrino

en: Montenegrin (Cyrillic)
gl: Montenegrino (cirílico)

en: Montenegrin (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
gl: Montenegrino (cirílico, Z e ZHE trocados)

en: Montenegrin (Latin, Unicode)
gl: Montenegrino (Latino, Unicode)

en: Montenegrin (Latin, QWERTY)
gl: Montenegrino (Latino, QWERTY)

en: Montenegrin (Latin, Unicode, QWERTY)
gl: Montenegrino (Latino, Unicode, QWERTY)

en: Montenegrin (Cyrillic, with guillemets)
gl: Montenegrino (cirílico, con guillemots)

en: Montenegrin (Latin, with guillemets)
gl: Montenegrino (Latino, con guillemots)

en: Macedonian
gl: Macedonio

en: Macedonian (no dead keys)
gl: Macedonio (sen teclas mortas)

en: Maltese
gl: Maltés

en: Maltese (US)
gl: Maltés (EE. UU.)

en: Maltese (US, with AltGr overrides)
gl: Maltés (EE.UU, con anulacións AltGr)

en: Maltese (UK, with AltGr overrides)
gl: Maltés (Reino Unido, con anulacións AltGr)

en: Mongolian
gl: Mongol

en: Norwegian
gl: Noruegués

en: Norwegian (no dead keys)
gl: Noruegués (sen teclas mortas)

en: Norwegian (Windows)
gl: Noruegués (Windows)

en: Norwegian (Dvorak)
gl: Noruegués (Dvorak)

en: Northern Saami (Norway)
gl: Lapón do norte (Noruega)

en: Northern Saami (Norway, no dead keys)
gl: Lapón do norte (Noruega, sen teclas mortas)

en: Norwegian (Macintosh)
gl: Noruegués (Macintosh)

en: Norwegian (Macintosh, no dead keys)
gl: Noruegués (Macintosh, sen teclas mortas)

en: Norwegian (Colemak)
gl: Noruegués (Colemak)

en: Polish
gl: Polaco

en: Polish (legacy)
gl: Polaco (herdado)

en: Polish (QWERTZ)
gl: Polaco (QWERTZ)

en: Polish (Dvorak)
gl: Polaco (Dvorak)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on quotemark key)
gl: Polaco (Dvorak, comiñas polacas na tecla de comiñas)

en: Polish (Dvorak, with Polish quotes on key 1)
gl: Polaco (Dvorak, comiñas polacas na tecla 1)

en: Kashubian
gl: Casubio

en: Silesian
gl: Silesio

en: Russian (Poland, phonetic Dvorak)
gl: Ruso (Polonia, Dvorak fonético)

en: Polish (programmer Dvorak)
gl: Polaco (Dvorak de programador)

en: Portuguese
gl: Portugués

en: Portuguese (no dead keys)
gl: Portugués (sen teclas mortas)

en: Portuguese (Macintosh)
gl: Portugués (Macintosh)

en: Portuguese (Macintosh, no dead keys)
gl: Portugués (Macintosh, sen teclas mortas)

en: Portuguese (Nativo)
gl: Portugués (nativo)

en: Portuguese (Nativo for US keyboards)
gl: Portugués (nativo para teclados de EE. UU.)

en: Romanian
gl: Romanés

en: Romanian (standard)
gl: Romanés (estándar)

en: Romanian (Windows)
gl: Romanés (Windows)

en: Russian
gl: Ruso

en: Russian (phonetic)
gl: Ruso (fonético)

en: Russian (phonetic, Windows)
gl: Ruso (fonético, Windows)

en: Russian (phonetic, YAZHERTY)
gl: Ruso (fonético, YAZHERTY)

en: Russian (typewriter)
gl: Ruso (máquina de escribir)

en: Russian (legacy)
gl: Ruso (herdado)

en: Russian (typewriter, legacy)
gl: Ruso (máquina de escribir, heredado)

en: Ossetian (legacy)
gl: Osetio (herdado)

en: Ossetian (Windows)
gl: Osetio (Windows)

en: Chuvash (Latin)
gl: Chuvash (Latino)

en: Udmurt
gl: Udmurto

en: Yakut
gl: Yakuto

en: Kalmyk
gl: Calmuco

en: Russian (DOS)
gl: Ruso (DOS)

en: Russian (Macintosh)
gl: Ruso (Macintosh)

en: Serbian (Russia)
gl: Serbio (Rusia)

en: Bashkirian
gl: Bashkiriano

en: Russian (phonetic, AZERTY)
gl: Ruso (fonético, AZERTY)

en: Russian (phonetic, Dvorak)
gl: Ruso (fonético, Dvoraz)

en: Russian (phonetic, French)
gl: Ruso (francés, fonético)

en: Serbian
gl: Serbio

en: Serbian (Cyrillic, ZE and ZHE swapped)
gl: Serbio (cirílico, Z e ZHE trocados)

en: Serbian (Latin)
gl: Serbio (Latino)

en: Serbian (Latin, Unicode)
gl: Serbio (Latino, Unicode)

en: Serbian (Latin, QWERTY)
gl: Serbio (Latino, QWERTY)

en: Serbian (Latin, Unicode, QWERTY)
gl: Serbio (Latino, Unicode, QWERTY)

en: Serbian (Cyrillic, with guillemets)
gl: Serbio (cirílico, con guillemots)

en: Serbian (Latin, with guillemets)
gl: Serbio (Latino, con guillemots)

en: Pannonian Rusyn
gl: Rusino de Panonia

en: Slovenian
gl: Esloveno

en: Slovenian (with guillemets)
gl: Esloveno (con comiñas para citas)

en: Slovenian (US)
gl: Esloveno (EE. UU)

en: Slovak
gl: Eslovaco

en: Slovak (extended backslash)
gl: Eslovaco (Barra invertida estendida)

en: Slovak (QWERTY)
gl: Eslovaco (QWERTY)

en: Slovak (QWERTY, extended backslash)
gl: Eslovaco (QWERTY, barra invertida estendida)

en: Spanish
gl: Español

en: Spanish (no dead keys)
gl: Español (sen teclas mortas)

en: Spanish (Windows)
gl: Español (Windows)

en: Spanish (dead tilde)
gl: Español (incluír til morta)

en: Spanish (Dvorak)
gl: Español (Dvorak)

en: Asturian (Spain, with bottom-dot H and L)
gl: Asturiano (español, con H e L con punto debaixo)

en: Catalan (Spain, with middle-dot L)
gl: Catalán (español, con L con punto no medio)

en: Spanish (Macintosh)
gl: Español (Macintosh)

en: Swedish
gl: Sueco

en: Swedish (no dead keys)
gl: Sueco (sen teclas mortas)

en: Swedish (Dvorak)
gl: Sueco (Dvorak)

en: Russian (Sweden, phonetic)
gl: Ruso (sueco, fonético)

en: Russian (Sweden, phonetic, no dead keys)
gl: Ruso (sueco, fonético, sen teclas mortas)

en: Northern Saami (Sweden)
gl: Lapón do norte (Suecia)

en: Swedish (Macintosh)
gl: Sueco (Macintosh)

en: Swedish (Svdvorak)
gl: Sueco (Svdvorak)

en: Swedish (Dvorak, intl.)
gl: Sueco (Dvorak, intl.)

en: Swedish (US)
gl: Sueco (EE.UU)

en: Swedish Sign Language
gl: Lingua de signos sueco

en: German (Switzerland)
gl: Alemán (Suíza)

en: German (Switzerland, legacy)
gl: Alemán (Suíza, herdado)

en: German (Switzerland, no dead keys)
gl: Alemán (Suíza, sen teclas mortas)

en: French (Switzerland)
gl: Francés (Suíza)

en: French (Switzerland, no dead keys)
gl: Francés (Suíza, sen teclas mortas)

en: French (Switzerland, Macintosh)
gl: Francés (Suíza, Macintosh)

en: German (Switzerland, Macintosh)
gl: Alemán (Suíza, Macintosh)

en: Arabic (Syria)
gl: Árabe (Siria)

en: Syriac
gl: Sirio

en: Syriac (phonetic)
gl: Sirio (fonético)

en: Kurdish (Syria, Latin Q)
gl: Kurdo (Siria, Latino Q)

en: Kurdish (Syria, F)
gl: Kurdo (Siria, F)

en: Kurdish (Syria, Latin Alt-Q)
gl: Kurdo (Siria, Latino Alt-Q)

en: Tajik
gl: Taxico

en: Tajik (legacy)
gl: Taxico (herdado)

en: Sinhala (phonetic)
gl: Cingalés (fonético)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99)
gl: Támil (Sri Lanka, TamilNet '99)

en: Tamil (Sri Lanka, TamilNet '99, TAB encoding)
gl: Támil (Sri Lanka, TamilNet '99, codificación TAB)

note: Keyboard indicator for US layouts
en: us
gl: ee.uu

en: Sinhala (US)
gl: Cingalés (EE.UU)

en: Thai
gl: Tailandés

en: Thai (TIS-820.2538)
gl: Tailandés (TIS-820.2538)

en: Thai (Pattachote)
gl: Tailandés (Pattachote)

en: Turkish
gl: Turco

en: Turkish (F)
gl: Turco (F)

en: Turkish (Alt-Q)
gl: Turco (Alt-Q)

en: Kurdish (Turkey, Latin Q)
gl: Kurdo (Turquía, Latino Q)

en: Kurdish (Turkey, F)
gl: Kurdo (Turquía, F)

en: Kurdish (Turkey, Latin Alt-Q)
gl: Kurdo (Turquía, Latino Alt-Q)

en: Turkish (intl., with dead keys)
gl: Turco (internacional con teclas mortas)

en: Crimean Tatar (Turkish Q)
gl: Tártaro de Crimea (turco Q)

en: Crimean Tatar (Turkish F)
gl: Tártaro de Crimea (turco F)

en: Crimean Tatar (Turkish Alt-Q)
gl: Tártaro de Crimea (turco Alt-Q)

en: Ottoman
gl: Otomán

en: Ottoman (F)
gl: Otomán (F)

en: Old Turkic
gl: Turco antigo

en: Taiwanese
gl: Taiwanés

en: Taiwanese (indigenous)
gl: Taiwanés (autóctono)

en: Saisiyat (Taiwan)
gl: Saisiyat (Taiwán)

en: Ukrainian
gl: Ucraíno

en: Ukrainian (phonetic)
gl: Ucraíno (fonético)

en: Ukrainian (typewriter)
gl: Ucraíno (máquina de escribir)

en: Ukrainian (Windows)
gl: Ucraíno (Windows)

en: Ukrainian (legacy)
gl: Ucraíno (herdado)

en: Ukrainian (standard RSTU)
gl: Ucraíno (estándar RSTU)

en: Russian (Ukraine, standard RSTU)
gl: Ruso (Ucraíno estándar RSTU)

en: Ukrainian (homophonic)
gl: Ucraíno (homofónico)

en: English (UK)
gl: Inglés (RU)

en: English (UK, extended, Windows)
gl: Inglés (R.U., estendido, Windows)

en: English (UK, intl., with dead keys)
gl: Inglés (RU, internacional con teclas mortas)

en: English (UK, Dvorak)
gl: Inglés (RU, Dvorak)

en: English (UK, Dvorak, with UK punctuation)
gl: Inglés (UK, Dvorak, puntuación para UK)

en: English (UK, Macintosh)
gl: Inglés (RU, Macintosh)

en: English (UK, Macintosh, intl.)
gl: Inglés (RU., Macintosh, intl.)

en: English (UK, Colemak)
gl: Inglés (RU, Colemark)

en: English (UK, Colemak-DH)
gl: Inglés (R.U., Colemark-DH)

en: Polish (British keyboard)
gl: Polaco (teclado británico)

en: Uzbek
gl: Uzbeco

en: Uzbek (Latin)
gl: Uzbeco (Latino)

en: Vietnamese
gl: Vietnamita

en: Vietnamese (US)
gl: Vietnamita (EE.UU)

en: Vietnamese (French)
gl: Vietnamita (Francés)

en: Korean
gl: Coreano

en: Korean (101/104-key compatible)
gl: Coreano (101/104 teclas compatíbeis)

en: Japanese (PC-98)
gl: Xaponés (PC-98)

en: Irish
gl: Irlandés

en: Irish (UnicodeExpert)
gl: Irlandés (UnicodeExperto)

en: Ogham (IS434)
gl: Ogam (IS434)

en: Urdu (Pakistan)
gl: Urdú (Paquistán)

en: Urdu (Pakistan, CRULP)
gl: Urdú (Paquistán, CRULP)

en: Urdu (Pakistan, NLA)
gl: Urdú (Paquistán, NLA)

en: Arabic (Pakistan)
gl: Árabe (Paquistán)

en: English (South Africa)
gl: Inglés (Sudáfrica)

en: Esperanto (legacy)
gl: Esperanto (herdado)

en: Nepali
gl: Nepalí

en: English (Nigeria)
gl: Inglés (Nixeria)

en: Hausa (Nigeria)
gl: Hausa (Nixeria)

en: Amharic
gl: Amharico

en: Braille (left-handed)
gl: Braille (zurdo)

en: Braille (left-handed inverted thumb)
gl: Braille (zurdo con polgar invertido)

en: Braille (right-handed)
gl: Braille (destro)

en: Braille (right-handed inverted thumb)
gl: Braille (destro con polgar invertido)

en: Turkmen
gl: Turkmenistano

en: Turkmen (Alt-Q)
gl: Turkmenistano (Alt-Q)

en: French (Mali, alt.)
gl: Francés (Mali, alternativa)

en: English (Mali, US, Macintosh)
gl: Inglés (Mali, EE.UU., Macintosh)

en: English (Mali, US, intl.)
gl: Inglés (Mali, EE. UU., intl.)

en: French (Togo)
gl: Francés (Togo)

en: Swahili (Kenya)
gl: Swahili (Kenia)

en: Filipino (Capewell-Dvorak, Latin)
gl: Filipino (Capewell-Dvorak, Latino)

en: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latin)
gl: Filipino (Capewell-QWERF 2006, Latino)

en: Filipino (Colemak, Latin)
gl: Filipino (Colemak, Latino)

en: Filipino (Dvorak, Latin)
gl: Filipino (Dvorak, Latino)

en: Moldavian
gl: Moldavo

en: Moldavian (Gagauz)
gl: Moldavo (Gagauz)

en: Indonesian (Latin)
gl: Indonesio (Latino)

en: Indonesian (Arab Pegon, extended phonetic)
gl: Indonesio (Árabe Pegon, fonético ampliado)

en: Indonesian (Javanese)
gl: Indonesio (xavanés)

en: Malay (Jawi, Arabic Keyboard)
gl: Malaio (Jawi, teclado árabe)

en: Malay (Jawi, phonetic)
gl: Malaio (Jawi, fonético)

en: custom
gl: personalizado

en: A user-defined custom Layout
gl: Disposición personalizada polo usuario

en: Switching to another layout
gl: Cambiando a outra disposición

en: Right Alt (while pressed)
gl: Alt dereito (mentres está premido)

en: Left Alt (while pressed)
gl: Alt esquerda (mentres está premida)

en: Left Win (while pressed)
gl: Tecla Windows esquerda (ao premela)

en: Right Win (while pressed)
gl: A tecla Windows (mentres está premida)

en: Any Win (while pressed)
gl: Calquera tecla Windows (mentres se preme)

en: Menu (while pressed), Shift+Menu for Menu
gl: Menú (cando se preme), Maiús.+Menú para Menú

en: Caps Lock (while pressed), Alt+Caps Lock for the original Caps Lock action
gl: Bloqueo de maiúsculas  (ao pulsarse), Alt+Bloq Maiús realiza a acción orixinal de bloqueo de maiúsculas

en: Right Ctrl (while pressed)
gl: Ctrl dereito (mentres está premido)

en: Right Alt
gl: Alt dereito

en: Left Alt
gl: Alt esquerda

en: Caps Lock
gl: Bloqueo de maiúsculas

en: Shift+Caps Lock
gl: Maiús+BloqMaiús

en: Caps Lock to first layout; Shift+Caps Lock to last layout
gl: Bloqueo de maiúsculas (á primeira disposición), Maiús+Bloq. Maiús (á última disposición)

en: Left Win to first layout; Right Win/Menu to last layout
gl: Tecla Windows esquerda (á primeira disposición), Windows /Menú dereita (á última disposición)

en: Left Ctrl to first layout; Right Ctrl to last layout
gl: Ctrl esquerda (á primeira disposición), Ctrl dereita (á última disposición)

en: Alt+Caps Lock
gl: Alt+Bloq Maiús

en: Both Shift together
gl: Ambas as teclas «Maiús» xuntas

en: Both Alt together
gl: Ambas as teclas «Alt» xuntas

en: Both Ctrl together
gl: Ambas as teclas «Ctrl» xuntas

en: Ctrl+Shift
gl: Ctrl+Maiús

en: Left Ctrl+Left Shift
gl: Ctrl esquerda + Maiús esquerda

en: Right Ctrl+Right Shift
gl: Ctrl dereito + Maiús dereito

en: Alt+Shift
gl: Alt+Maiús

en: Left Alt+Left Shift
gl: Alt esquerda + Maiús esquerda

en: Alt+Space
gl: Alt+Espazo

en: Left Win
gl: Win esquerda

en: Win+Space
gl: Tecla Win+Espazo

en: Right Win
gl: Windows dereito

en: Left Shift
gl: Maiús esquerda

en: Right Shift
gl: Maiús dereito

en: Left Ctrl
gl: Ctrl esquerda

en: Right Ctrl
gl: Ctrl dereito

en: Scroll Lock
gl: Bloq Despl

en: Left Ctrl+Left Win to first layout; Right Ctrl+Menu to second layout
gl: Ctrl esquerda + Ctrl dereito (á primeira disposición), Ctrl dereita + Menú (á segunda disposición)

en: Left Ctrl+Left Win
gl: Ctrl esquerda + tecla Windows esquerda

en: Key to choose the 2nd level
gl: Tecla para seleccionar o 2º nivel

en: The "&lt; &gt;" key
gl: A tecla «&lt; &gt;»

en: Key to choose the 3rd level
gl: Tecla para seleccionar o 3º nivel

en: Any Win
gl: Calquera tecla Windows

en: Any Alt
gl: Calquera tecla Alt

en: Right Alt; Shift+Right Alt as Compose
gl: A tecla Alt dereita, Maiús+Alt dereita e tecla Compose

en: Right Alt never chooses 3rd level
gl: A tecla Alt dereita nunca elixe o 3º nivel

en: Enter on keypad
gl: Intro no teclado numérico

en: Backslash
gl: Barra invertida

en: Caps Lock; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd-level chooser
gl: Bloq. Maiús actúa como un bloqueo dunha vez cando se preme con outro selector de 3º nivel

en: Backslash; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
gl: Barra invertida; actúa como bloqueo dunha vez cando se preme con outro selector de 3º nivel

en: The "&lt; &gt;" key; acts as onetime lock when pressed together with another 3rd level chooser
gl: A tecla «&lt; &gt;» actúa como bloqueo dunha vez cando se preme xunto con outro selector de 3º nivel

en: Ctrl position
gl: Posición da tecla Ctrl

en: Caps Lock as Ctrl
gl: Bloq Maiús como Ctrl

en: Left Ctrl as Meta
gl: Ctrl esquerdo como Meta

en: Swap Ctrl and Caps Lock
gl: Intercambiar Ctrl e Bloq Maiús

en: Caps Lock as Ctrl, Ctrl as Hyper
gl: Bloq Maiús como Ctrl, Ctrl como Hyper

en: To the left of "A"
gl: Á esquerda do «A»

en: At the bottom left
gl: Na parte inferior esquerda

en: Right Ctrl as Right Alt
gl: Ctrl dereito como Alt dereito

en: Menu as Right Ctrl
gl: Menú como Ctrl dereito

en: Swap Left Alt with Left Ctrl
gl: Trocar Alt esquerda con Ctrl esquerda

en: Swap Left Win with Left Ctrl
gl: Trocar Win esquerdo  con Ctrl esquerda

en: Swap Right Win with Right Ctrl
gl: Trocar tecla Win dereita por tecla Ctrl dereita

en: Left Alt as Ctrl, Left Ctrl as Win, Left Win as Left Alt
gl: Alt esquerda como Ctrl, Ctrl esquerda comp Win, Win esquerdp como Alt

en: Use keyboard LED to show alternative layout
gl: Usar o LED do teclado para mostrar a disposición alternativa

en: Num Lock
gl: Bloq Num

en: Use keyboard LED to indicate modifiers
gl: Usar o LED do teclado para indicar os modificadores

en: Compose
gl: Escribir

en: Layout of numeric keypad
gl: Disposición do teclado numérico

en: Legacy
gl: Herdado

en: Unicode arrows and math operators
gl: Frechas e operadores matemáticos Unicode

en: Unicode arrows and math operators on default level
gl: Frechas e operadores matemáticos Unicode no nivel predeterminado

en: Legacy Wang 724
gl: Wang 724 herdado

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators
gl: Teclado numérico Wang 724 con frechas e operadores matemáticos Unicode

en: Wang 724 keypad with Unicode arrows and math operators on default level
gl: Teclado numérico Wang 724 con frechas e operadores matemáticos Unicode no nivel predeterminado

en: Phone and ATM style
gl: Estilo teléfono e caixeiro

en: Numeric keypad Delete behavior
gl: Comportamento da tecla Eliminar do teclado numérico

en: Legacy key with dot
gl: Tecla herdada con punto

note: Actually, with KP_SEPARATOR, as the old keypad(comma)
en: Legacy key with comma
gl: Tecla herdada con coma

en: Four-level key with dot
gl: Tecla de cuarto nivel con punto

en: Four-level key with dot, Latin-9 only
gl: Tecla de cuarto nivel con punto, restrición latin-9

en: Four-level key with comma
gl: Tecla de cuarto nivel con coma

en: Four-level key with momayyez
gl: Tecla de cuarto nivel con momayyez

note: This assumes the KP_ abstract symbols are actually useful for some apps The description needs to be rewritten
en: Four-level key with abstract separators
gl: Tecla de cuarto nivel con separadores abstractos

en: Semicolon on third level
gl: Punto e coma no terceiro nivel

en: Caps Lock behavior
gl: Comportamento da tecla Bloq. Maiús

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift "pauses" Caps Lock
gl: Bloq Maiús usa a capitalización interna; Maiús «suspende» o Bloq Maiús

en: Caps Lock uses internal capitalization; Shift does not affect Caps Lock
gl: Bloq Maiús usa a capitalización interna; Maiús non afecta a Bloq Maiús

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift "pauses" Caps Lock
gl: Bloq Maiús actúa como Maiús con bloqueo; Maiús «suspende» Bloq Maiús

en: Caps Lock acts as Shift with locking; Shift does not affect Caps Lock
gl: Bloq Maiús actúa como Maiús con bloqueo; Maiús non afecta ao Bloq Maiús

en: Caps Lock toggles normal capitalization of alphabetic characters
gl: Bloq Maiús cambia a capitalización normal dos caracteres alfabéticos

en: Caps Lock toggles Shift Lock (affects all keys)
gl: Bloq Maiús cambia a Maiús con bloqueo (afecta a todas as teclas)

en: Swap Esc and Caps Lock
gl: Intercambiar Esc e Bloq Maiús

en: Make Caps Lock an additional Esc
gl: Facer de Bloq. Maiús un Esc. adicional

en: Make Caps Lock an additional Esc, but Shift + Caps Lock is the regular Caps Lock
gl: Facer de Bloq Maiús un Esc adicional pero Maiús 
    + Bloq Maiús  é o Bloq Maiús normal

en: Make Caps Lock an additional Backspace
gl: Facer de Bloq Maiús un Retroceso adicional

en: Make Caps Lock an additional Super
gl: Facer de Bloq Maiús un Super adicional

en: Make Caps Lock an additional Hyper
gl: Facer de Bloq. Maiús un Hyper adicional

en: Make Caps Lock an additional Menu key
gl: Facer do Bloq. Maiús unha tecla do menú adicional

en: Make Caps Lock an additional Num Lock
gl: Facer de Bloq Maiús un Bloq Num adicional

en: Make Caps Lock an additional Ctrl
gl: Facer de Bloq Maiús un Ctrl adicional

en: Caps Lock is disabled
gl: Bloq Maiús está desactivado

en: Alt and Win behavior
gl: Comportamento de Alt e Win

en: Add the standard behavior to Menu key
gl: Engadir o comportamento estándar á tecla Menú

en: Menu is mapped to Win
gl: Menú está asignada a Win

en: Alt and Meta are on Alt
gl: Alt e Meta están nas teclas Alt

en: Alt is mapped to Win and the usual Alt
gl: Alt asígnase ás teclas Windows (e as teclas Alt usuais)

en: Ctrl is mapped to Win and the usual Ctrl
gl: Ctrl asígnase a Win e a Ctrl normal

en: Ctrl is mapped to Right Win and the usual Ctrl
gl: Ctrl asígnase ás teclas Win dereita e Ctrl normal

en: Ctrl is mapped to Alt, Alt to Win
gl: Ctrl está asignada ás teclas Alt, Alt está asignada a Win

en: Meta is mapped to Win
gl: Meta está asignada ás teclas Windows

en: Meta is mapped to Left Win
gl: Meta está asignada á tecla Windows esquerda

en: Hyper is mapped to Win
gl: Hyper está asignada ás teclas Windows

en: Alt is mapped to Right Win, Super to Menu
gl: Alt está asignada á tecla Windows dereita e Super a tecla Menú

en: Left Alt is swapped with Left Win
gl: Alt  esquerda está cambiada coa Win esquerda

en: Alt is swapped with Win
gl: Alt está cambiada con Win

en: Win is mapped to PrtSc and the usual Win
gl: A tecla Win asígnase a Impr. Pantalla (e como tecla Win habitual)

en: Position of Compose key
gl: Posición da tecla Compose

en: 3rd level of Left Win
gl: 3º nivel da Win esquerda

en: 3rd level of Right Win
gl: 3º nivel da Win dereita

en: 3rd level of Menu
gl: 3º nivel do menú

en: 3rd level of Left Ctrl
gl: 3º nivel da Ctrl esquerda

en: 3rd level of Right Ctrl
gl: 3º nivel da Ctrl dereita

en: 3rd level of Caps Lock
gl: 3º nivel do Bloq Maiús

en: 3rd level of the "&lt; &gt;" key
gl: 3º nivel da tecla «&lt; &gt;»

en: Pause
gl: Pausa

en: Compatibility options
gl: Opcións de compatiblidade

en: Default numeric keypad keys
gl: Teclas do teclado numérico por omisión

en: Numeric keypad always enters digits (as in macOS)
gl: As teclas do teclado numérico sempre escriben díxitos (como en Mac OS)

en: Num Lock on: digits; Shift for arrows. Num Lock off: arrows (as in Windows)
gl: Bloq Núm activo: díxitos, Maiús para frechas. Bloq Núm inactivo: frechas (como en Windows)

en: Shift does not cancel Num Lock, chooses 3rd level instead
gl: Maiús non cancela Bloq Num, no seu lugar elixe o 3er nivel

en: Special keys (Ctrl+Alt+&lt;key&gt;) handled in a server
gl: Teclas especiais (Ctrl+Alt+«tecla») manipuladas nun servidor

en: Apple Aluminium emulates Pause, PrtSc, Scroll Lock
gl: Apple Aluminium emula Pausa, Impr Pant, Bloq Desp

en: Shift cancels Caps Lock
gl: Maiús cancela BloqMaiús

en: Enable extra typographic characters
gl: Activar caracteres tipográficos adicionais

en: Enable APL overlay characters
gl: Activar caracteres superpostos APL

en: Both Shift together enable Caps Lock
gl: Ambas as teclas «Maiús» xuntas activan o Bloqueo de maiúsculas

en: Both Shift together enable Caps Lock; one Shift key disables it
gl: Ambas as teclas Maiús xuntas activan o Bloq Maiús, unha tecla Maiús desactívao

en: Both Shift together enable Shift Lock
gl: Ambas as teclas Maiús xuntas activan o bloqueo de maiúsculas

en: Shift + Num Lock enables PointerKeys
gl: Maiús + Bloqueo numérico activa as teclas do punteiro

en: Allow breaking grabs with keyboard actions (warning: security risk)
gl: Permitir que accións do teclado liberen as capturas (aviso: risco de seguranza)

en: Allow grab and window tree logging
gl: Permitir captura e rexistro da árbore de xanelas

en: Currency signs
gl: Símbolos de moedas

en: Euro on E
gl: Euro no E

en: Euro on 2
gl: Euro no 2

en: Euro on 4
gl: Euro no 4

en: Euro on 5
gl: Euro no 5

en: Rupee on 4
gl: Rupia no 4

en: Key to choose 5th level
gl: Tecla para seleccionar o 5º nivel

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level
gl: A tecla «&lt; &gt» selecciona o 5º nivel

en: Right Alt chooses 5th level
gl: Alt dereita selecciona o 5º nivel

en: Menu chooses 5th level
gl: Menú selecciona o 5º nivel

en: The "&lt; &gt;" key chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
gl: A tecla «&lt; &gt;» selecciona o 5º nivel e actúa como bloqueo dunha vez cando se preme xunto con outro selector de 5º nivel

en: Right Alt chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
gl: Alt dereita selecciona o 5º nivel e actúa como un bloqueo dunha vez ao premerse xunto con outro selector de 5º nivel

en: Left Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
gl: Win esquerda elixe o 5º nivel e actúa como bloqueo dunha vez ao premerse xunto con outro selector de 5º nivel

en: Right Win chooses 5th level and acts as a one-time lock if pressed with another 5th level chooser
gl: Win dereita selecciona o 5º nivel e actúa como bloqueo dunha vez ao premerse xunto con outro selector de 5º nivel

en: Non-breaking space input
gl: Entrada de espazo non separábel

en: Usual space at any level
gl: Espacio usual en calquera nivel

en: Non-breaking space at the 2nd level
gl: Espazo non separábel no segundo nivel

en: Non-breaking space at the 3rd level
gl: Espazo non separábel no terceiro nivel

en: Non-breaking space at the 3rd level, nothing at the 4th level
gl: Espazo non separábel no terceiro nivel, nada no cuarto nivel

en: Non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
gl: Espazo non separábel no terceiro nivel, espazo estreito non separábel no cuarto nivel

en: Non-breaking space at the 4th level
gl: Espazo non separábel no cuarto nivel

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level
gl: Carácter de espazo non separábel no 4º nivel, carácter de espazo estreito non separábel no 6º nivel

en: Non-breaking space at the 4th level, thin non-breaking space at the 6th level (via Ctrl+Shift)
gl: Carácter de espazo non separábel no 4º nivel, carácter de espazo estreito non separábel no 6º nivel (a través de Ctrl+Maiús)

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level
gl: Espazo non separábel de largura cero (ZWNJ) no 2º nivel

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level
gl: Carácer de espazo non separábel de largura cero (ZWNJ) no 3º nivel

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, zero-width joiner at the 3rd level, non-breaking space at the 4th level
gl: Carácer de espazo non separábel de largura cero (ZWNJ) no 2º nivel, carácter de espazo separábel (ZWJ) no 3º nivel, caracter de espazo non separábel no 4º nivel

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level
gl: Espazo non separábel de largura cero (ZWNJ) no 2º nivel, espazo non separábel no 3º nivel

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, nothing at the 4th level
gl: Espazo non separábel de largura cero (ZWNJ)  no 2º nivel, espazo non separábel no 3º nivel, nada no 4º nivel

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
gl: Espazo non separábel de largura cero (ZWNJ) no 2º nivel, espazo non separábel no 3º nivel, espazo de largura cero separábel (ZWJ) no 4º nivel

en: Zero-width non-joiner at the 2nd level, non-breaking space at the 3rd level, thin non-breaking space at the 4th level
gl: Espazo non separábel de largura cero (ZWNJ) no 2º nivel, espazo non separábel no 3º nivel, espazo estreito non separábel no 4º nivel

en: Zero-width non-joiner at the 3rd level, zero-width joiner at the 4th level
gl: Espazo non separábel de largura cero (ZWNJ) no 3º nivel, espazo de largura cero non separábel no 4º nivel

en: Japanese keyboard options
gl: Opcións de teclado xaponés

en: Kana Lock key is locking
gl: A tecla Bloq Kana está bloqueando

en: NICOLA-F style Backspace
gl: Retroceso estilo NICOLA-F

en: Make Zenkaku Hankaku an additional Esc
gl: Facer Zenkaku Hankaku un ESC adicional

en: Korean Hangul/Hanja keys
gl: Coreano teclas Hangul/Hania

en: Make right Alt a Hangul key
gl: Facer Alt dereita unha tecla Hangul

en: Make right Ctrl a Hangul key
gl: Facer Ctrl dereita unha tecla Hangul

en: Make right Alt a Hanja key
gl: Facer Alt dereita unha tecla Hanja

en: Make right Ctrl a Hanja key
gl: Facer Ctrl dereita unha tecla Hanja

en: Esperanto letters with superscripts
gl: Letras do esperanto con superíndices

en: At the corresponding key in a QWERTY layout
gl: Na tecla correspondente nunha disposición QWERTY

en: At the corresponding key in a Dvorak layout
gl: Na tecla correspondente nunha disposición Dvorak

en: At the corresponding key in a Colemak layout
gl: Na tecla correspondente nunha disposición Colemak

en: Old Solaris keycodes compatibility
gl: Compatibilidade cos códigos de tecla antigos de Solaris

en: Sun key compatibility
gl: Compatibilidade coas teclas de Sun

en: Key sequence to kill the X server
gl: Secuencia de teclas para matar o servidor X

en: Ctrl+Alt+Backspace
gl: Control + Alt + Retroceso

en: APL symbols (Dyalog APL)
gl: Símbolos APL (Dyalog APL)

en: APL symbols (SAX, Sharp APL for Unix)
gl: Símbolos APL (SAX, Sharp APL para Unix)

en: APL symbols (unified)
gl: Símbolos APL (unificado)

en: APL symbols (IBM APL2)
gl: Símbolos APL (IBM APL2)

en: APL symbols (Manugistics APL*PLUS II)
gl: Símbolos APL (Manugistics APL*PLUS II)

en: APL symbols (APLX unified)
gl: Símbolos APL (APLX unificado)

en: Multilingual (Canada, Sun Type 6/7)
gl: Multilingüe (Canadá, Sun Type 6/7)

en: German (with Hungarian letters, no dead keys)
gl: Alemán (con letras húngaras, sen teclas mortas)

en: Polish (Germany, no dead keys)
gl: Polaco (Alemaña, sen teclas mortas)

en: German (Sun Type 6/7)
gl: Alemán (Sun Type 6/7)

en: German (Aus der Neo-Welt)
gl: Alemán (Aus der Neo-Welt)

en: German (KOY)
gl: Alemán (KOY)

en: German (Bone)
gl: Alemán (Bone)

en: German (Bone, eszett in the home row)
gl: Alemán (Bone, eszett nas teclas base)

en: German (Neo, QWERTZ)
gl: Alemán (Neo, QWERTZ)

en: German (Neo, QWERTY)
gl: Alemán (Neo, QWERTY)

en: Russian (Germany, recommended)
gl: Ruso (Alemania, recomendado)

en: Russian (Germany, transliteration)
gl: Ruso (Alemaña, transliteración)

en: German (Ladin)
gl: Alemán (ladino)

en: Coptic
gl: Copto

en: Old Hungarian
gl: Húngaro antigo

en: oldhun(lig)
gl: húngaro antigo(lig)

en: Old Hungarian (for ligatures)
gl: Húngaro antigo (para ligaduras)

en: Avestan
gl: Avestán

en: Lithuanian (Dvorak)
gl: Lituano (Dvorak)

en: Lithuanian (Sun Type 6/7)
gl: Lituano (Sun Type 6/7)

en: Latvian (Dvorak)
gl: Letón (Dvorak)

en: Latvian (Dvorak, with Y)
gl: Letón (Dvorak, con Y)

en: Latvian (Dvorak, with minus)
gl: Letón (Dvorak, con menos)

en: Latvian (programmer Dvorak)
gl: Letón (Dvorak para programadores)

en: Latvian (programmer Dvorak, with Y)
gl: Letón (Dvorak para programadores, con Y)

en: Latvian (programmer Dvorak, with minus)
gl: Letón (Dvorak para programadores, con menos)

en: Latvian (Colemak)
gl: Letón (Colemak)

en: Latvian (Colemak, with apostrophe)
gl: Letón (Colemak, con apóstrofo)

en: Latvian (Sun Type 6/7)
gl: Letón (Sun Type 6/7)

en: Latvian (apostrophe, dead quotes)
gl: Letón (apóstrofo, comiñas mortas)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining)
gl: Inglés (EE. UU., internacional, AltGr Unicode combinado)

en: English (US, intl., AltGr Unicode combining, alt.)
gl: Inglés (EE. UU., internacional, combinación AltGr Unicode, alt.)

en: Coeur d'Alene Salish
gl: Coeur d’Alene salish

en: Czech Slovak and German (US)
gl: Checo Eslovaco e Alemán (US)

en: Czech, Slovak, Polish, Spanish, Finnish, Swedish and German (US)
gl: Checo, eslovaco, polaco, español, finlandés, sueco e alemán (EE.UU)

en: English (Drix)
gl: Inglés (Drix)

en: German, Swedish and Finnish (US)
gl: Alemán, sueco e finlandés (EE.UU)

en: English (US, IBM Arabic 238_L)
gl: Inglés (EE.UU, IBM árabe 238_L)

en: English (US, Sun Type 6/7)
gl: Inglés (USA, Sun Type 6/7)

en: English (Carpalx)
gl: Inglés (Carpalx)

en: English (Carpalx, intl., with dead keys)
gl: Inglés (Carpalx, internacional con teclas mortas)

en: English (Carpalx, intl., with AltGr dead keys)
gl: Inglés (Carpalx, internacional con teclas mortas AltGr)

en: English (Carpalx, full optimization)
gl: Inglés (Carpalx, optimización completa)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with dead keys)
gl: Inglés (Carpalx, optimización completa, internacional con teclas mortas)

en: English (Carpalx, full optimization, intl., with AltGr dead keys)
gl: Inglés (Carpalx, optimización completa, internacional con teclas mortas AltGr)

en: English (3l)
gl: Inglés (3l)

en: English (3l, Chromebook)
gl: Inglés (3l, Chromebook)

en: English (3l, emacs)
gl: Inglés (3l, emacs)

en: Sicilian (US keyboard)
gl: Siciliano (Teclado U.S.A)

en: Polish (intl., with dead keys)
gl: Polaco (internacional con teclas mortas)

en: Polish (Colemak)
gl: Polaco (Colemark)

en: Polish (Colemak-DH)
gl: Polaco (Colemak-DH)

en: Polish (Sun Type 6/7)
gl: Polaco (Sun Type 6/7)

en: Polish (Glagolica)
gl: Polaco (Glagolica)

en: Crimean Tatar (Dobruja Q)
gl: Tártaro de Crimea (Dobruca Q)

en: Romanian (ergonomic Touchtype)
gl: Rumanía (tipo de pulsación ergonómica)

en: Romanian (Sun Type 6/7)
gl: Romanés (Sun Type 6/7)

en: Serbian (combining accents instead of dead keys)
gl: Serbio (acentos combinados no lugar de teclas mortas)

en: Church Slavonic
gl: Idioma da Igrexa eslavona

en: Russian (with Ukrainian-Belorussian layout)
gl: Ruso (con distribución ucraína e bielorrusa)

en: Russian (Rulemak, phonetic Colemak)
gl: Ruso (Rulemak, Colemak fonético)

en: Russian (phonetic Macintosh)
gl: Ruso (Macintosh fonético)

en: Russian (Sun Type 6/7)
gl: Ruso (Sun Type 6/7)

en: Russian (with US punctuation)
gl: Ruso (con puntuación dos EE. UU.)

en: Russian (Polyglot and Reactionary)
gl: Ruso (políglota e reaccionario)

en: Armenian (OLPC, phonetic)
gl: Armenio (OLPC, fonético)

en: Hebrew (Biblical, SIL phonetic)
gl: Hebreo (bíblico, SIL fonético)

en: Arabic (Sun Type 6/7)
gl: Árabe (Sun Type 6/7)

en: Arabic (Arabic numerals, extensions in the 4th level)
gl: Árabe (díxitos árabes, extensión no 4º nivel)

en: Arabic (Eastern Arabic numerals, extensions in the 4th level)
gl: Árabe (díxitos do árabe oriental, extensión no 4º nivel)

en: Ugaritic instead of Arabic
gl: Urgarítico no canto de árabe

en: Belgian (Sun Type 6/7)
gl: Belga (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Brazil, Sun Type 6/7)
gl: Portugués (Brasil, Sun Type 6/7)

en: Czech (Sun Type 6/7)
gl: Checo (Sun Type 6/7)

en: Czech (programming)
gl: Checo (programación)

en: Czech (typographic)
gl: Checo (tipográfico)

en: Czech (coder)
gl: Checo (codificador)

en: Czech (programming, typographic)
gl: Checo (programación, tipográfico)

en: Danish (Sun Type 6/7)
gl: Danés (Sun Type 6/7)

en: Dutch (Sun Type 6/7)
gl: Holandés (Sun Type 6/7)

en: Estonian (Sun Type 6/7)
gl: Estoniano (Sun Type 6/7)

en: Finnish (Sun Type 6/7)
gl: Finés (Sun Type 6/7)

en: Finnish (DAS)
gl: Finlandés (DAS)

en: Finnish (Dvorak)
gl: Finlandés (Dvorak)

en: French (Sun Type 6/7)
gl: Francés (Sun Type 6/7)

en: French (US with dead keys, alt.)
gl: Francés (EE.UU con teclas mortas, alt.)

en: French (US, AZERTY)
gl: Francés (EE.UU, AZERTY)

en: Greek (Sun Type 6/7)
gl: Grego (Sun Type 6/7)

en: Greek (Colemak)
gl: Grego (Colemak)

en: Italian (Sun Type 6/7)
gl: Italiano (Sun Type 6/7)

en: Italian (Ladin)
gl: Italiano (Ladino)

en: Italian (Dvorak)
gl: Italiano (Dvorak)

en: Japanese (Sun Type 6)
gl: Xaponés (Sun Type 6)

en: Japanese (Sun Type 7, PC-compatible)
gl: Xaponés (Sun Type 7, compatíbel con PC)

en: Japanese (Sun Type 7, Sun-compatible)
gl: Xaponés (Sun Type 7, compatíbel con sun)

en: Norwegian (Sun Type 6/7)
gl: Noruegués (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Sun Type 6/7)
gl: Portugués (Sun Type 6/7)

en: Portuguese (Colemak)
gl: Portugués (Colemak)

en: Slovak (ACC layout, only accented letters)
gl: Eslovaco (disposición ACC, só letras acentuadas)

en: Slovak (Sun Type 6/7)
gl: Eslovaco (Sun Type 6/7)

en: Spanish (Sun Type 6/7)
gl: Español (Sun Type 6/7)

en: Swedish (Dvorak A5)
gl: Sueco (Dvorak A5)

en: Swedish (Sun Type 6/7)
gl: Sueco (Sun Type 6/7)

en: Elfdalian (Swedish, with combining ogonek)
gl: Elfdalian (sueco, con ogonek combinado)

en: German (Switzerland, Sun Type 6/7)
gl: Alemán (Suíza, Sun Type 6/7)

en: French (Switzerland, Sun Type 6/7)
gl: Francés (Suíza, Sun Type 6/7)

en: Turkish (Sun Type 6/7)
gl: Turco (Sun Type 6/7)

en: Ukrainian (Sun Type 6/7)
gl: Ucraíno (Sun Type 6/7)

en: English (UK, Sun Type 6/7)
gl: Inglés (R.U, Sun Type 6/7)

en: Korean (Sun Type 6/7)
gl: Coreano (Sun Type 6/7)

en: Vietnamese (AÐERTY)
gl: Vietnamita (AÐERTY)

en: Vietnamese (QĐERTY)
gl: Vietnamita (QĐERTY)

en: EurKEY (US)
gl: EurKEY (EE.UU)

note: Keyboard layouts for transcription and transliteration systems
en: International Phonetic Alphabet
gl: Alfabeto fonético internacional

en: Modi (KaGaPa phonetic)
gl: Medi (KaGaPa fonético)

en: Sanskrit symbols
gl: Símbolos do sánscrito

en: Number key 4 when pressed in isolation
gl: Tecla numérica 4 cando se preme illadamente

en: Number key 9 when pressed in isolation
gl: Tecla numérica 9 cando se preme illadamente

en: Parentheses position
gl: Posición das parénteses

en: Swap with square brackets
gl: Intercambiar corchetes
